Archiv zpráv a událostí

Z fakulty

  • Obrázek

    Algomanet 2024 očima Alexandru Malekshahiana

    Na konci května 2024 se v Krakově uskutečnilo další setkání kurzu Algomanet, na kterém vystoupili přední akademici Pablo Candela a Joel Moreira. Mezi probíraná témata patřila Fourierova analýza vyššího řádu a ergodická Ramseyho teorie, které vtáhly všechny účastníky do plodných diskusí a navazování kontaktů. Požádali jsme Aleksandru Malekshaiana, jednoho z účastníků, aby se s námi podělil o své postřehy z této akce.

    Algomanet, neboli Algorithms and Mathematics Network, je síť založená na spolupráci několika výzkumných skupin v oblasti diskrétních algoritmů, diskrétní matematiky a teoretické informatiky. Byla založena v roce 2019 a v současné době zahrnuje skupiny z Univerzity Karlovy v Praze, Univerzity Eötvöse Loránda v Budapešti, Jagellonské univerzity v Krakově, Masarykovy univerzity v Brně a Varšavské univerzity. Ve své nedávné hodnotící zprávě o Fakultě informatiky Masarykovy univerzity (FI MU) označila aliance Informatics Europe síť Algomanet za velmi úspěšnou v budování odborné komunity. 

    Síť nabízí kurzy především studentům magisterského a doktorského studia. Témata reagují na nejnovější trendy v teoretické informatice a umožňují studentům seznámit se s převratnými metodami, které zatím nenajdete v univerzitních učebnicích a často nejsou součástí přednášek ani na doktorandské úrovni. Letošní jarní ročník proběhl v Krakově ve dnech 20. až 24. května 2024 a zúčastnilo se ho celkem 42 studentů, z toho 5 z FI MU. 

    Jedním z významných účastníků letošního ročníku byl i Alexandru Malekshahian, matematik, který v současnosti studuje doktorské studium na King's College London. Jeho výzkum se nachází na pomezí matematiky, fyziky a informatiky, což z něj činí cenného přispěvatele do mezioborových diskusí. Své zkušenosti s kurzem shrnul v rozhovoru, který se uskutečnil během jeho návštěvy na FI MU, kde příležitostně spolupracuje s prof. Danem Králem a jeho Laboratoří diskrétních metod a algoritmů.

    Mohl byste nám vysvětlit oblast vašeho výzkumu?

    Zaměřuji se na pochopení fyzikálních modelů reálného světa bez laboratorních experimentů, tedy teoreticky. Příležitostně používám počítačové simulace, ale primárně se zaměřuji na teorii jevů, jako je magnetismus nebo mrznutí vody. Zajímá mě, jak mohou nepatrné změny způsobit náhlé, významné proměny, jako je proměna vody v led při nule stupňů nebo ztráta síly magnetu při zahřátí. Tyto modely studujeme na molekulární úrovni, abychom pochopili jejich chování ve velkém měřítku a vysvětlili mechanismy, které za těmito změnami stojí.

    Jak jste se zapojil do kurzu Algomanet?

    Původně jsem začal spolupracovat s Danem Králem z FI MU. Poprvé jsme se setkali před dvěma lety na letní škole v Krakově. Zůstali jsme v kontaktu a několikrát jsem navštívil Brno, abych s ním pracoval. Díky tomu mě Dan letos pozval i na Algomanet 2024. 

    Co obnáší účast na Algomanetu?

    Účast často vychází z existujících akademických vztahů. Neexistuje tedy žádný registrační poplatek, motivační dopisy ani nic podobného. Pro mě to bylo jednoduše o tom, že jsem přijal Danovo pozvání.

    Jaké jsou přínosy kurzu pro vás a váš výzkum?

    Jakmile se dostanete do bodu, kdy se věnujete výzkumu, je velmi těžké najít zdroje pro další vzdělávání. Málo výzkumníků promění výsledky, které publikují ve vědeckých článcích, v další materiály, z nichž by se mohli učit a studovat ostatní. Je nesmírně užitečné, když se setkáte s někým, kdo je opravdovým odborníkem ve svém oboru a ještě věnuje čas tomu, aby své nejnovější výsledky skutečně uspořádal a prezentoval pro snadnější orientaci. Otevírá mi to nové úžasné příležitosti, abych si z jejich práce vzal nápady a pokusil se je implementovat do svého výzkumu. Jednou z věcí, která je skutečným motorem výzkumu, je hledání podobností, mostů a souvislostí mezi úzce příbuznými, ale ne zcela stejnými obory. 

    Který z dvou kurzů se vám zdál pro váš výzkum obzvlášť užitečný?

    Oba kurzy byly velmi podnětné. Později jsem Pablovi napsal e-mail, ve kterém jsem ho požádal o další materiály. Rozhodně mám v plánu, až skončím návštěvu u Dana, pročíst si další podklady a hledat v nich zajímavé souvislosti. Bohužel, výzkum se pohybuje spíše pomaleji, takže to není okamžitá záležitost, že bych udělal hned nějaký průlom.

    Považujete tuto akci za užitečnou pro navazování kontaktů s kolegy?

    Networking je významným aspektem akcí typu Algomanet. Nakonec i díky tomu jsem dnes tady, že jsem se před dvěma lety seznámil s Danem na letní škole.

    Můžete popsat svou roli a spolupráci s laboratoří Dana Krále?

    Jsem u něj v Brně snad počtvrté. Tentokrát jsme začali nový projekt týkající se otázky zvané Sidorenkova domněnka. Pro širší okolí je asi velmi abstraktní, ale pro nás je vzrušující o ní debatovat u tabule. Jde o klíčový postřeh z 80. let, že určité malé, jednoduché matematické struktury jsou vždy systematicky „nadreprezentovány” ve větších strukturách, tj. mají tendenci se objevovat častěji, než by předpovídaly základní výpočty. V posledních letech se z toho stala nesmírně aktivní oblast výzkumu a hlavním cílem je zkoumat a kategorizovat, které malé struktury mají tuto vlastnost a proč. V našem případě se v současné době zabýváme variací na toto téma, kdy objekty, které nás zajímají, se nazývají směrované grafy. Zatímco já přispívám svými nápady, Dan rozhoduje, kdo z jeho studentů a postdoktorandů se má do diskuse připojit. Dan má nabitý program, a tak nám občas zadává úkoly, na kterých pracujeme samostatně předtím, než se znovu sejdeme. Tento intenzivní přístup založený na spolupráci se liší od mé obvyklé praxe, kdy se jednou týdně setkávám se svým školitelem a po zbytek času pracuji sám. Připadá mi to spíš jako matematický bootcamp. S každou mojí návštěvou se Danův tým mění, jak se vyvíjí v čase, takže je pro mě také vzrušující spolupracovat s novými lidmi. Velmi rád se zase vrátím, pokud budu pozván.

    Jaké jsou vaše plány do budoucna?

    V příštím roce chci dokončit doktorské studium a hledat postdoktorandskou pozici. Považuji za užitečné takto navazovat kontakty s různými lidmi a týmy a stát se díky spolupráci s nimi nezávislým na svém školiteli. Mám tak příležitost pracovat jak sám, tak s kolegy z celého světa. 

    Děkuji vám a přeji hodně štěstí ve vašem výzkumu.


    Příští setkání Algomanet proběhne v září 2024 ve Varšavě a zaměří se na témata Parameterized algorithms for constraint satisfaction problems a Combinatorics of monadic stability. Další informace naleznete na adrese https://www.fi.muni.cz/research/dimea/algomanet2024warsaw.html.en.  


    Autorka: Marta Vrlová, Oddělení vnějších vztahů a spolupráce s partnery FI MU 



    Přílohy
    Původní zpráva na Vývěsce v IS.