Soutěž talentů: studující FI získali výzkumné pozice v laboratořích
Ve čtvrtek 10. dubna 2025 proběhlo finále letošního ročníku Soutěže pro talentované studentky a studenty Fakulty informatiky MU. Soutěž, pořádaná ve spolupráci se Sdružením průmyslových partnerů FI MU, nabízí studujícím možnost zapojit se do výzkumných projektů ve fakultních laboratořích. Z letošního úspěchu se raduje 12 šťastných, které firmy podpoří při výzkumné činnosti.
Vyřeš praktické informatické problémy a získej tak stipendium a místo v jednom z našich výzkumných týmů! Tak lze stručně shrnout princip Soutěže pro talentované studentky a studenty, která každoročně probíhá na FI MU. Zájemci nejprve individuálně řeší sadu informatických úloh. Ti nejlepší pak postupují do finále, kde se setkají se zástupci laboratoří při pohovorech. Zde mají příležitost zaujmout svými schopnostmi a motivací a najít si tým, ve kterém budou chtít působit.
Letos dostali soutěžící na výběr ze 12 informatických úloh, rozdělených do dvou dnů. První sadu dostali v pondělí 7. dubna ráno, druhá následovala o den později. Na řešení každé sady úloh měli 24 hodin. Do finále, které proběhlo ve čtvrtek 10. dubna, postoupilo 16 nejúspěšnějších. Během finálových pohovorů s týmy laboratoří a firem bylo následně rozděleno 12 stipendijních pozic.
„Finalisté byli doslova zapálení do vzájemných hovorů se zástupci laboratoří a firem. Někdy bylo obtížné je přerušit, aby se mohli na jednotlivých stanovištích vystřídat. Děkuji všem za příjemnou atmosféru,” shrnuje Vlastislav Dohnal, proděkan pro vnější vztahy a spolupráci s partnery FI, který finálové odpoledne moderoval.
Soutěž je určena studujícím 2. a 4. semestru bakalářského studia, pro něž představuje vstupní bránu do světa výzkumu a práce na reálných projektech. Oslovuje talenty napříč bakalářskými programy. Nejpočetnější zastoupení měl letos studijní program Informatika.
Na letošním ročníku soutěže se podílelo sedm týmů složených z výzkumných laboratoří FI MU a jejich průmyslových partnerů:
„Soutěž je díky stipendiu možnou alternativou zaměstnání při studiu. Umožňuje studujícím zůstat ve školním prostředí a pracovat na projektech, které je baví,” vysvětluje doc. Petr Švenda z laboratoře CRoCS, který oceňuje také možnost takto najít talenty v začátcích jejich studia.
Zpětná vazba od soutěžících ukazuje, že se při výběru úkolů ke zpracování většinou řídili svými zájmy, přívětivostí zadání a možností naučit se něco nového. Při rozhodování o pozici v laboratoři sehrálo roli jak odborné zaměření, tak atmosféra při pohovoru a přístup mentorů. Od získaných pozic studenti očekávají především cenné zkušenosti z praxe, inspiraci pro závěrečnou práci, možnost rozvoje v zajímavé oblasti i hlubší pochopení výzkumné činnosti. Doufají také v dlouhodobější pokračování spolupráce. Ocenili rovněž bližší seznámení se Sdružením průmyslových partnerů FI MU.
A jak se daří mladým talentům na stážích? „Vyplácí se nám především dlouhodobá spolupráce. Věnujeme se vedení studujících při práci na výzkumných úkolech, které zřídka kdy mají krátkodobý charakter. Alespoň polovina u nás zůstane, část se pak rozhodne pro práci v některé z partnerských firem,” dodává Švenda.
Děkujeme všem soutěžícím za jejich nasazení a kreativitu, stejně jako zástupcům laboratoří a partnerských firem za jejich podporu a spolupráci. Těšíme se na další ročník soutěže. Další ročník soutěže předběžně plánujeme v týdnu od 23. 3. 2026.
Další informace naleznete na webu soutěže.
Autorka: Marta Vrlová, Oddělení vnějších vztahů a spolupráce s partnery FI MU