Zástupci FI excelovali na intenzivním kurzu na Taiwanu
V červenci 2024 se dva naši studenti, Martin Klimeš a Vojtěch Szotkowski, a doktor Jan Král z Laboratoře konstrukce a architektury číslicových systémů (EmLab) zúčastnili čtyřtýdenního intenzivního kurzu na Taiwanu zaměřeného na návrh pokročilých digitálních a MEMS (mikroelektromechanických) obvodů.
Tento kurz, plně hrazený taiwanskou stranou, nabídl účastníkům možnost nejen zdokonalit své odborné znalosti, ale také se seznámit s taiwanskou kulturou a místním přístupem k technologiím.
Kurzy byly rozděleny do čtyř tematických oblastí zaměřených na návrh digitálních obvodů pomocí standardních buněk, MEMS obvodů, analogových a fotonických obvodů. Studenti Martin Klimeš a Vojtěch Szotkowski se rozhodli pro téma návrhu digitálních obvodů, zatímco Jan Král se zaměřil na návrh MEMS obvodů. „Celá akce probíhala v červenci jako intenzivní kurz v délce čtyř týdnů, z čehož jeden nebo dva týdny, podle tématu, byly vyhrazené pro projekt,“ uvedl Jan Král.
Martin Klimeš a Vojtěch Szotkowski dostali za úkol navrhnout a odsimulovat akcelerátor pro zvětšování digitálních obrazů pomocí bikubické interpolace. To znamenalo optimalizovat výpočetní výkon, velikost čipu a jeho energetickou náročnost. „Zadání bylo velice dobře postavené a umožňovalo optimalizace na několika úrovních, zároveň bylo poměrně komplikované na zvládnutí,“ popisuje Jan Král. Je třeba zdůraznit, že oba studenti úkol úspěšně splnili a byli jedinými účastníky, kteří dokázali splnit všechny zadané parametry.
Na druhé straně doktor Král pracoval na návrhu MEMS oscilátoru, což, jak sám uvádí, „není v principu nic jiného než velmi malé závaží kmitající na pružinkách“. Cílem projektu bylo navrhnout a simulovat chování tohoto oscilátoru, přičemž velikost závaží včetně pružinek byla přibližně 100 x 100 μm. Závaží se rozkmitává pomocí elektrostatické síly buzené přes kondenzátor.
Bohužel oba projekty byly v závěrečné fázi narušeny tajfunem Gaemi, který vedl k vyhlášení tajfunových prázdnin na poslední dva dny tohoto kurzu. „Nebylo nám umožněno projekty dokončit do stavu, jaký bychom si představovali,“ dodává Král.
Vedle odborné práce měli účastníci také možnost poznat místní kulturu a mentalitu. Ačkoliv se čeští účastníci setkali s přátelským přijetím, byly zde i určité překážky. „Překvapilo nás, že hodně Taiwanců zná Evropu i Českou republiku nebo zde dokonce byli. Naopak angličtina není úplně běžná a pokud neznáte tradiční čínštinu, objednávání jídla v restauracích i s překladači v chytrých telefonech často znamená překvapení,“ sdílí s úsměvem Král.
Jedním z překvapení byla také exkurze do místních firem, kde si společnosti velice přísně střežily své know-how. Účastníci se tak setkali s prezentacemi v přednáškových místnostech, avšak do samotných výrobních prostor nebylo možné nahlédnout.
Kurz na Taiwanu byl podle všech zúčastněných velice dobře organizovaný a nabídl neocenitelné zkušenosti. „Můžeme ho tedy jenom doporučit všem budoucím zájemcům. Je možné nejen čerpat znalosti v profesní rovině, ale také poznat taiwanskou mentalitu a kulturu,“ uzavírá Král.
Tento kurz je jasným důkazem toho, že propojení teoretických znalostí s praktickými projekty v mezinárodním prostředí je klíčem k rozvoji inovativních technologií, které mohou významně ovlivnit budoucí vývoj v oblasti mikroelektroniky. Oběma studentům a doktoru Janu Královi gratulujeme k úspěšným projektům a přejeme, ať se jim i nadále daří.
Autorka: Mgr. Radka Grace (Oddělení vnějších vztahů a spolupráce s partnery)
- Webová adresa
- Přílohy