PV090: Úvodní informace

Organizace výuky

Každý týden semestru se bude probírat jedno téma. Seminář probíhá dvakrát týdně:

Zbývající čas v obou hodinách je vyhrazen pro konzultace k probíraným tématům i k problematice UNIXu a Linuxu obecně. Učebna je po obou hodinách rezervována ještě další hodinu, na případnou diskusi je tedy dost času.

Účast na hodinách je nepovinná, samozřejmě s výjimkou hodiny, kdy budete mít referát. Pokud onemocníte a nebudete moci prezentovat plánovaný referát, prosím oznamte to co nejdříve, ať můžeme zajistit náhradní program. Neúčastí na hodině kdy se kontroluje úkol se vystavujete riziku, že nebudete mít možnost reagovat na problémy, objevené při kontrole. V případě neúčasti explicitně požádejte mailem o kontrolu úkolu.

Dobrá rada: předmět je časově náročný. Počítejte s tím, že vám zabere o dost více než jen dvakrát týdně jednu vyučovací hodinu.

Referát

Cílem referátu je ve 30–40 minutách představit ostatním téma, probírané v příslušném týdnu. U každého tématu je doporučený seznam bodů, které by referát měl zahrnout.

Obsah referátu

Textová verze referátu

Referát vypracujte i jako HTML dokument. Pošlete nejpozději do půlnoci před seminářem mailem na adresu kas@fi.muni.cz. HTML verzi pak budou mít i ostatní k dispozici během vašeho výkladu.

Úkoly

Z každého tématu bude zadaný úkol, obvykle nakonfigurovat nějakou síťovou službu nebo jinou část UNIXového systému. Úkol je rozdělen na tři části:

Při vypracování úkolů se vám budou hodit různé ladicí nástroje. Něco vám také napoví automatizované testy.

Na řešení úkolů spolupracujte! Zeptat se ostatních například v Diskusním fóru ISu nebo poradit spolužákovi který se na něčem zasekl, je v tomto předmětu povoleno. Není ale cílem, aby jeden udělal úkol za všechny nebo aby někde zveřejnil výsledné konfigurační soubory.

Nevíte-li si rady, snažte se usnadnit práci tomu, koho požádáte o pomoc: popište kde jste se zasekli, co vám systém píše, kde a v čem se chování systému začne lišit od očekávání, atd. Mně to nefunguje není ta správná žádost o radu.

Požadavky na ukončení předmětu

Prostředí k řešení úkolů

Seminář se odehrává v prostředí virtualizační platformy Stratus.FI. Zapsáním předmětu byste měli mít přístup do skupiny pv090 a tím i právo zapojovat virtuální stroje do virtuální sítě pv090.

Ve fakultní síti je server erigona.fi.muni.cz, který slouží jako router do virtuální sítě pv090. Na Erigoně byste měli mít účet s fakultním loginem (xněco) a fakultním heslem.

Váš počítač se bude jmenovat protoXY.pv090.fi.muni.cz. Svoje přidělené číslo XY najdete na stránce Studenti. IP adresu a další informace získáte při řešení prvního úkolu.

Tipy pro snazší přístup

    Host protoXY
        User root
        ProxyJump xněkdo@erigona.fi.muni.cz

Testy

Strojové testy se snaží pokrýt aspoň část zadání úkolu. Testy budou zapnuty na druhé hodině v týdnu a spouštějí se automaticky každých 10 minut. Celkem tedy do první kontroly úkolu poběží testy sedm dní.

Snažte se nejprve řešit úkol sami, bez testů. Výsledky testů můžete vidět na erigoně v adresáři /var/pv090/protoXX/název_tématu. Zdrojové texty testů nejsou studentům k dispozici.

Upozornění: Projde-li test bez chyb, nemusí to znamenat, že máte splněno. Čtěte pečlivě zadání.