Vytváření bibliografické databáze pomocí programu BibTeX, ukázka literate programming

Cílem dnešního cvičení je seznámení se se základními principy práce s bibliografickou databází a možnostmi nástrojů pro práci s bibliografickými daty. Dále, pokud čas dovolí, si vyzkoušíte ukázku literárního programování.

Citační normy a pravidla

Citování zdrojů má svá pravidla a zvyklosti, které by autoři měli znát, a nástroje měly podporovat. Na MU vznikla publikace o citování, která zvyklosti shrnuje, přečtěte si ji!

Program BibTeX

Vedení bibliografické databáze je možné v různých formátech a pomocí různého software. Pro práci s TeXem byl vyvinut Orenem Patashnikem na Stanfordu program BibTeX a formát bibliografických záznamů BIB.

Formát bibliografického záznamu

BibTeX formát.

Ve formátu BibTeXu dokáže bibliografické záznamy ukládat např. správce citačních záznamů JabRef.

Způsob formátování záznamů z bibliografické databáze

Formát citačního záznamu určují normy ČSN 690ČSN 690-2 Bibliografické citace, část 2: elektronické dokumenty nebo jejich části. Český server Citace.com poskytuje nástroje pro generování citačních záznamů v tomto formátu. Po registraci je možné záznamy uchovávat na serveru. (Export uložených záznamů je možný i ve formátu BibTeX.) Záznamy ve formátu BibTeXu poskytuje také Google Scholar (pozor, export je třeba si vyžádat v dolní části stránky s nastavením služby!)

Formátování záznamů z bibliografické databáze je určeno v bibliografických stylech (soubory s příponou BST; Bibliography-style hacking). Ukázky výstupu různých BibTeX stylů jsou k dispozici na stránce BibTeX style examples.

Příklady BibTeXových databází

Generování seznamu literatury z bibliografické databáze

V LaTeXovém souboru:

% V hlavičce dokumentu:
\bibliographystyle{styl}  % styl= plain | abbrv | ...
...
...~\cite{klic1} 
...~\cite{klic2,klic3}    % Klíče citovaných bibl. záznamů.
...
\bibliography{bib1,bib2}  % Seznam bibtexových souborů.
                          % Zde se objeví vygenerovaný seznam citací.

Překlad:

pdflatex foo.tex && bibtex foo.aux && pdflatex foo.tex

Rozšíření Makefile

Makefile a svůj zápočtový dokument rozšiřte o práci s BibTeXem.

Další možnosti a bibliografické manažery

BibTeXové záznamy umí poskytovat i Google Scholar, repozitář IS MU nebo bibliografie Computer Science v Trieru DBLP. BibTeX není jediný manažer citačních záznamů -- popularitu získává Mendeley. I ten umí spolupracovat s LaTeXem-BibTeXem.

Poměrně nedávnou možností jsou balík biblatex a možná náhrada bibtexu Biber psaný v Perlu.

Literate programming

Vyzkoušejte si příklad na psaní dobře dokumentovaných programů. Stáhněte si příklad s prvočísly ve formátu Web a vygenerujte z něj dle pokynů cvičícího přeložitelný program a jeho dokumentaci.

weave prvocisl.web
pdftex prvocisl.tex
acroread prvocisl.pdf

tangle prvocisl.web
cat prvocisl.p

Principů literate programming se často používá také pro dokumentaci a distribuci LaTeXových balíčků (soubory s příponou DTX) – DTX tutorial.

Soubor s příponou INS slouží k automatizovanému vygenerování zdrojových textů z dokumentovaného distribučního souboru s příponou DTX. Soubory jsou vygenerovány při překladu INS souboru LaTeXem.

pdflatex skeleton.ins

Následně je možné překladem DTX souboru vygenerovat z distribučního souboru dokumentaci.

pdflatex skeleton.dtx
acroread skeleton.pdf

PB029/EPD home | PB029-cv1 | PB029-cv2 | PB029-cv3 | PB029-cv4 | PB029-cv5 | PB029-cv6 | CSTUG | Valid XHTML 1.1! Valid CSS!
Naposledy modifikováno: