Boot a instalace systému přes síť (PXE)

Přes TFTP na serveru Pyrrha poskytujeme několik instalátorů a živých systémů, které je možné nabootovat přes síť bez nutnosti vyrábět zaveditelné médium:

  • GParted Live: záchranná živá distribuce se stejnojmenným nástrojem na správu diskových oddílů,
  • Ubuntu LTS (vydání s dlouhou podporou): živý systém v desktopové variantě a instalátor serverové verze,
  • Debian: síťový instalátor,
  • Fedora: instalátory Server a Everything, jímž lze naistalovat i desktopovou odrůdu,
  • AlmaLinux, Rocky, CentOS Stream: odvozeniny RHELu.
  • Memtest86+: nástroj na testování operační paměti.

Spravujete-li počítač na FI, můžete nastavením jeho atributů ve fakultní administrativě instruovat náš DHCP server, aby onen počítač při požadavku na síťový boot odkázal právě na Pyrrhu. V aplikaci na úpravu atributů stroje zadejte MAC adresu stroje a v sekci PXE zvolte jeden z přednastavených zavaděčů:

  • Doporučeno: grub/shim.efi.signed pro současné počítače se síťovým bootem UEFI,
  • pxe_users/lpxelinux.0 pro starší („legacy“) režim zavádění (pokud musíte použít tuto volbu, je možné, že počítač je příliš starý na zprovoznění současné Fedory a RHELových derivátů, které vyžadují novější mikroarchitekturu).

Může být zapotřebí povolit síťové zavádění v BIOSu/UEFI. K nabootování systémů jiných než Ubuntu je nutné vypnout funkci Secure Boot (objeví se chybová hláška „bad shim signature“). Síťové zavádění funguje pouze přes IPv4.

Pro zajímavost: jak to funguje

Počítač si při síťovém bootu od DHCP serveru vyžádá kromě adresy také instrukce k bootování. DHCP server jej odkáže na soubor se zavaděčem na Pyrrze, který si počítač přes TFTP stáhne a spustí – buď starší PXELinux, nebo GRUB (přes mezikrok shim). Spuštěný zavaděč pak umožňuje vybrat z naší nabídky systémů a instalátorů.

Aby mohlo zavádění pokračovat zvoleným systémem, je potřeba na počítač dostat nejprve jeho jádro a počáteční paměť (initrd). Ty se mohou stáhnout opět z Pyrrhy, ale protože zavaděče umí stahovat přes HTTP, využíváme zrcadla distribucí na Odysseovi a zaváděné jádro a initrd necháme zavaděč stáhnout odtamtud, je-li to možné.

Takovéto bootování z Odyssea umožňuje Debian, Fedora a RHELové deriváty; ostatní systémy nemají jádro a initrd bezprostředně přístupné ze zrcadla. Musíme je proto ručně vytahovat a umisťovat na Pyrrhu. Minimalistický systém v initrd si však už umí zbytek dat dotahat přes HTTP z obrazu disku ISO, takže po nabootování i tak většina dat putuje z Odyssea.